WYSTAWA

POLA - POLSKA LALKA ARTYSTYCZNA

 

POLA to niewielka, istniejąca od 2014 roku grupa artystów tworzących lalki artystyczne. Autorkami blisko stu prezentowanych obiektów są: Klaudia Gaugier, Renata Gołaszewska-Adamczyk, Paulina Kara, Inez Krupińska, Małgorzata Maćkowiak i Mirosława Truchta-Nowicka.
Jak piszą założyciele grupy: „Za lalkę artystyczną uważamy obiekt plastyczny, rodzaj rzeźby w swoisty sposób portretujący człowieka. Taka lalka powinna być dziełem całkowicie autonomicznym. Nie lalką teatralną, nie postacią ilustrującą jakąś fabułę, nie elementem większej kompozycji. Nieistotne jest tworzywo, z którego taka lalka powstaje. Ważna jest siła przekazu estetycznego i emocjonalnego. Oczywiście kryterium rozstrzygającym o wartości artystycznej naszych lalek powinna być rzetelność formalna. Formę rozumiemy w sposób tradycyjny, jako zbiór zasad stanowiących o wartości dzieła”.


Wystawie towarzyszy pokaz filmu dokumentalnego o unikalnej w Polsce sztuce tworzenia lalek z niegasnącą pasją - "LALKI NIE SĄ DO ZABAWY" (scenariusz i reżyseria Jan Strekowski, zdjecia i montaż Grzegorz Adamczyk, muzyka Klaudia Gaugier. Polska 2015)

 

WERNISAŻ WYSTAWY

29 maja 2016 godz. 12:30

Galeria Bielska BWA

 

Wystawę można oglądać do 22 maja 2016.

 

 

 

Kurator wysatawy Małgorzata Maćkowiak

 

Artystki biorące udział w wystawie:
Klaudia Gaugier
Renata Gołaszewska-Adamczyk
Paulina Kara
Inez Krupińska
Małgorzata Maćkowiak
Mirosława Truchta-Nowicka

 

Wystawie artystów grupy POLA towarzyszy film dokumentalny w reż. Jana Strękowskiego ze zdjęciami Grzegorza Adamczyka pt. "Lalki nie są do zabawy" ukazujący sylwetki twórców lalek, ich artystyczne inspiracje i sam proces tworzenia oraz jezyk formalny tej dziedziny sztuki.

 

Więcej na stronie Galerii Bielskiej BWA